چمن مصنوعی

چمن مصنوعی در جایی به کار می رود که امکان استفاده از چمن طبیعی وجود نداشته باشد. چمن مصنوعی در واقع نوعی کف پوش یا موکت چمن مصنوعی است که از نخ های پلی پروپلینی و پلی اتیلنی تولید شده است.

چمن مصنوعی
چمن مصنوعی

کاربرد چمن مصنوعی

بسیاری از افراد به اشتباه به این باورند که چمن مصنوعی تنها برای ورزشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که چمن مصنوعی در کف سالن در کف سالن های ورزرشی داخل سالن گلف، زمین تنیس، لابی ساختمان های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد چمن مصنوعی علاوه بر اینکه از سطوح صاف مختلف می کند برای دکوراسیون نیز کاربرد دارد. در اغلب ساختمان ها برای پوشش روف گاردن و فضای سبز چمن مصنوعی را به کار می برند.

چمن مصنوعی زمین گلف
چمن مصنوعی زمین گلف
چمن مصنوعی فضاهای باز
چمن مصنوعی فضاهای باز

 

فواید چمن مصنوعی

چمن مصنوعی برخلاف اینکه کیفیت چمن طبیعی را ندارد. اما از مزایای زیادی برخوردار است. چمن هزینه نگهداری و مراقبت پایین تری نسبت به چمن معمولی دارد که این قابلیت باعث می شود میزان آب مصرفی سالن های ورزشی یا فروشگاه ها به شدت کاهش یابد همچنین بهره برداری بالاتری نسبت به چمن طبیعی دارد. از طرفی چمن مصنوعی برخلاف چمن طبیعی مشکل آلوده شدن پس از بارش باران را ندارد و دارای سطح صاف است که باعث می شود، ورزشکاران هنگام فعالیت پایشان به چمن گیر نکرده و زمین نخورند.

فواید چمن مصنوعی
فواید چمن مصنوعی

معایب چمن مصنوعی

هر چند چمن مصنوعی فواید و مزایای بسیار زیادی دارد و استفاده از آن از نظر صرفه جویی در زمان و انرژی کمک زیادی می کند، اما نصب چمن مصنوعی معایبی نیز به دنبال دارد.

همچنان مطالعه کنید ...  چه نکاتی باعث می شود که یک ساختمان دوست دار محیط زیست باشد

بزرگترین عیبی که چمن مصنوعی دارد این است که هزینه نصب بسیار بالایی دارد. چمن مصنوعی با استفاده از دستگاه و لوازم پیشرفته ای نصب می شود که از هزینه بالاتری نسبت به چمن طبیعی برخوردار است. از طرفی چمن مصنوعی مدتی پس از استفاده خراب می شود و از کیفیت و رنگ آن کاسته شده و حالتی زبر به خود می گیرد که در این زمان چمن مصنوعی نیاز به تعمیر و بازسازی دارد. ضمنا در فصول گرم سال مانند تابستان هر اندازه که دمای هوا بالا رود چمن مصنوعی دمای بیرونی را به خود جذب کرده و درجه حرارت خود و محیط را بالا می برد.

چمن مصنوعی
چمن مصنوعی

عمر چمن مصنوعی چقدر است؟

هر چند مدت زمان طول عمر چمن مصنوعی به عوامل زیادی اعم از جنس و نحوه کاربرد و محل استفاده از آن بستگی دارد. اما معمولا چمن مصنوعی به مدت ۷ الی ۱۰ سال عمر می کند. البته طول عمر چمن مصنوعی در روف گاردن و یا ساختمان های مسکونی و اداری از سالن های ورزشی بیشتر است. چرا که معمولا کمتر در معرض رفت و آمد قرار دارند.

انواع چمن مصنوعی

الیاف با ارتفاع بالا

این چمن ها برای زمین های فوتبال، زمین های بازی، فضای باز، هر نوع استفاده ای در باغ ها و در استخرهای شنا و… است.این نوع چمن ها برای انواع استفاده در محیط های باز توصیه می شود. چرا که این نوع چمن مصنوعی بسیار شبیه به چمن طبیعی می باشد.

چمن مصنوعی با الیاف ارتفاع بالا
چمن مصنوعی با الیاف ارتفاع بالا

الیاف با ارتفاع متوسط

چمن مصنوعی با ارتفاع الیاف متوسط بسیار مناسب برای محیط های بازی کودکان و حیوانات خانگی می باشد و همچنین برای استفاده های تزئینی که می توان چمن مصنوعی در آن ها استفاده کرد بسیار مناسب است.

همچنان مطالعه کنید ...  پروژه روف گاردن
چمن مصنوعی با الیاف ارتفاع متوسط
چمن مصنوعی با الیاف ارتفاع متوسط

الیاف با ارتفاع کم

چمن مصنوعی با ارتفاع کم بسیار برای  محیط هایی با ترافیک بالا مناسب است برای مکان هایی که جمعیت و رفت و آمد در آن ها زیاد می باشد این نوع از چمن مصنوعی به شدت توصیه می شود. به عنوان مثال: برای مکان هایی مانند تراس، مراکز، داخل خانه و بالکن این نوع چمن مصنوعی توصیه می شود. این نوع چمن از فشردگی بالایی در بین الیاف های خود دارد به همین دلیل برای این نوع مکان ها بسیار مناسب می باشد. حدود ارتفاع این نوع از چمن ها ۱۵ تا ۲۵ میلی متر می باشد.

چمن مصنوعی با الیاف ارتفاع کم
چمن مصنوعی با الیاف ارتفاع کم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *