درباره بالکن و تراس

درباره بالکن و تراس می توان اینگونه گفت که فضایی نیمه باز و انعطاف پذیر در طراحی معماری خانه به حساب می آیند و رابطی بین فضای باز و بسته در خانه محسوب می شوند. تراس و بالکن از فضاهای مهم و ارزشمند خانه می باشند، در طراحی نمای ساختمان بسیار تاثیگذار می باشد و باعث آوردن طبیعت، آرامش، نشاط و زندگی به محیط داخلی خانه می شوند.

در طراحی ویلا، خانه های ویلائی و… تراس و بالکن در اثر تورفتگی یا بیرون زدگی فرم بنا، تغییر شکل فرم و … به وجود می آیند. در طراحی مجتمع های مسکونی، ساختمان های اداری، تجاری و…. ایجاد بالکن و تراس های خصوصی و نیمه خصوصی بسیار ایده آل می باشد. سبک طراحی دکوراسیون داخلی تراس و بالکن با توجه به طراحی داخلی منزل و سلیقه شخصی کارفرما انتخاب می شود.

تراس
تراس

تعریف بالکن

معادل فارسی بالکن ایوانک می باشد از این رو بالکن به نوعی مشابه ایوان در معماری سنتی ایرانی است و به فضایی که دارای سقف است و جلوی آن باز و مشرف به حیاط می باشد، بالکن گفته می شود. در برخی اوقات نیز بالکن از دو یا سه طرف رو به فضای باز است و مساحت آن نیز در مساحت آپارتمان محسوب می شود.

دکوراسیون تراس
دکوراسیون تراس

تعریف تراس

معادل فارسی کلمه تراس در زبان فارسی بهار خواب است اما از دیدگاه معماری تراس به فضای الحاق شده آپارتمان گفته می شود که غیر مسقف است و جز مشاعات محسوب می شود. در نتیجه مساحت تراس ها در محاسبه ی مساحت آپارتمان ها دخالتی ندارد.

همچنان مطالعه کنید ...  اصول طراحی محوطه

به  طور کلی ایوان، تراس، بالکن فضاهای مسکونی را بالاتر از فضای بیرون قرار می دهند که در صورت نشستن کاربر در آن بتواند به فضای حیاط و یا منظره ای بیرونی مسلط شود و از زیبایی های آن بهره مند شود.

درباره نحوه محاسبه زیربنا در بالکن و تراس

تراس و بالکن در محاسبه سطح زیربنا در صورتی که از یک طرف بسته باشد۱.۲ مساحت آن و چنانچه طرفین بسته باشد ۲.۳ مساحت و چنانچه کلیه جهات آن به وسیله دیواره شیشه یا شبکه مسدود شده باشد تمام سطح آن جز سطح زیربنا محسوب می شود.

درباره تفاوت بالکن و تراس

باید بدانیم که نمی توانیم به هر فضایی که به بیرون اشراف دارد، بالکن یا تراس بگوییم. شاید از نظر من و شما فرقی بین این کلمات نباشد اما در واقع فرق بین تراس و بالکن چیزی فراتر از حد تصور ماست. بهتر است قبل از اینکه برای آن ها نامی در نظر بگیریم، تفاوت های تراس و بالکن را بدانیم.

تفاوت در نحوه طراحی بالکن و تراس

واژه تراس از ریشه لاتین کلمه زمین گرفته شده است بنابراین در زمان های گذشته این واژه را برای سازه ای استفاده می کردند که روی زمین به کمک متریال هایی نظیر چوب و سنگ و الوار ساخته شده است. امروزه تراس در بسیاری از مواقع برای فضای باز و ارتباط هایی که روی بام ایجاد می شوند به کار گرفته می شود در بسیاری از موارد نیز واژه پاسیو جایگزین واژه تراس شده است.

تفاوت اندازه در بالکن و تراس

می توان گفت یکی دیگر از تفاوت تراس و بالکن این است که تراس ابعاد کوچک تری نست به بالکن داشته و می تواند در طبقات خانه در کنار اتاق ها، پذیرایی، نشیمن یا آشپزخانه طراحی شود. تراس ها غیرمسقف طراحی می گردند در نتیجه جز مشاعات در طراحی معماری به حساب می آیند اما بالکن از الحاقات ساختمان و دارای سقف می باشد و جز زیربنای ساختمان، محاسبه می شود همچنین از یک یا دو طرف باز بوده و دارای نرده یا دیوار کوتاه می باشد.

همچنان مطالعه کنید ...  اجرای آلاچیق

بالکن ها در نمای ساختمان به زیبایی و تنوع نما کمک بسیاری می کنند توجه به  متریال مناسب کف و دیواره ها، تعبیه جان پناه به ارتفاع ۱.۱۰ متر در ارتفاعی بیشتر از ۰.۷ متر از تراز زمین، جمع آوری و هدایت آب باران و برف در فضاهای نیمه باز توسط شیب بندی و کف شوی یا ناودان از الزامات طراحی فضاهای نیمه باز می باشد.

تفاوت مکان قرار گیری در ساختمان ها

بالکن اغلب در طبقه های بالاتر از ساختمان قرار دارد و در اغلب موارد بالکن ها سطح هایی مرتفع می باشند که به ساختمان متصل شده اند. در حالیکه تراس برای ایجاد سطحی صاف نظیر پاسیو و حیاط یا فضایی که در خدمت فضای خارجی ساختمان است مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین تراس به لایه های شیب دار زمین نیز مزتبط می باشد.

نورپردازی تراس
نورپردازی تراس

استفاده های اشتباه درباره بالکن و تراس

تراس و بالکن در خانه های ایرانی کاربرد زیادی دارد اما گاهی موارد خانم های ایرانی از آن برای کاربری های دیگر استفاده می کنند. معمولا خانم ها از تراس به عنوان انباری استفاده می کنند و وسایلی که کمتر از آن استفاده می کنند در این فضا قرار می دهند.

نکاتی درباره تزئین بالکن و تراس

۱-طراحی کف بالکن و تراس

۲-استفاده از گل و گیاه در تراس و بالکن

۳-دیواره های تراس و بالکن

۴- نورپردازی بالکن و تراس

کف تراس
کف تراس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *