تراس گاردن چیست؟

با گسترش شهرسازی و ساخت ساختمان های مسکونی، اکثر معماران و طراحان فضاهای داخلی تلاش می کنند. با آوردن فضاهای سبز به خانه ها، طبیعت را وارد فضاهای مسکونی کنند با توجه به این امر، وجود فضاهای نیمه باز مانند تراس و بالکن در هر واحدهای مسکونی، یک ارزش فضایی محسوب می شود. طراحی تراس سبز، یکی از راهکارهای طراحی فضای سبز در واحدهای مسکونی به شمار می آید.

افرادی که به طراحی فضای سبز در واحدهای مسکونی علاقمند هستند. طراحی بالکن سبز، یک روش بسیار آسان و پرکاربرد محسوب می شود. آیا قصد دارید فضایی سبز در بالکن و تراس خانه خود طراحی کنید؟

مزایای طراحی گرین تراس:

۱-فضایی برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت

۲-فضایی برای کاشت گل و گیاهان تزئینی و خوراکی

۳-فضایی برای غذا خوردن و دورهمی های خانوادگی

۴-فضایی برای قراردادن گلدان های گل و فلاورباکس

۵-تجربه آشپزی با طراحی باربیکیو در تراس گاردن

تراس گاردن
تراس گاردن

تراس سبز چیست؟

تراس گاردن در زبان انگلیسی به معنای باغ تراس می باشد. در زبان فارسی، لغت تراس گاردن به معنای تراس سبز است. تراس گاردن یا تراس سبز، یک راهکار برای طراحی فضای تراس و بالکن واحدهای آپارتمانی است. طراحی تراس سبز، باعث می شود شما فضایی را برای استراحت، دورهمی، نشستن و نوشیدن چای در محیط خانه داشته باشید. در واقع، این امکان را به شما می دهد، فضایی را برای گذراندن اوقات فراغت در خانه ایجاد کنید. امروزه بالکن ها و تراس ها در خانه های مسکونی به فضایی انباری تبدیل شده اند.

با طراحی فضای سبز در تراس و بالکن، فضایی را برای پرورش گیاهان خوراکی و گل های تزئینی ایجاد کنید. شرکت های متنوعی در این زمینه فعالیت دارند. در صورتی که قصد دارید این فضاها را به شکل تخصصی و حرفه ای طراحی شوند پیشنهاد می کنیم با طراحان و متخصصان در این زمینه مشورت کنید. فرقی نمی کند فضای بالکن خانه شما کوچک یا بزرگ باشد در هر صورت می توانید با طراحی خلاقانه بالکن خانه خود را به تراس گاردن تبدیل کنید.

همچنان مطالعه کنید ...  چمن مصنوعی
تراس سبز
تراس سبز

تاریخچه بالکن سبز یا تراس گاردن

تراس در تاریخ ایران باستان، به عنوان فضایی برای ایجاد آرامش و استراحت در نظر گرفته می شد. در ساخت باغ هایی نظیر باغ بابل، تراس ها، فضاهایی نیمه باز به صورت شیبدار و یا پلکانی برای دریافت نور خورشید طراحی می شوند. در تاریخ معماری روم و یونان بین بلوک های مسکونی و ویلاهای امپراطوری قرار داشتند در واقع در قرن هجدهم فضای تراس برای نشستن و فضایی درون محیط زندگی در نظر گرفته می شد.

تراس گاردن
تراس گاردن

ویژگی های طراحی تراس سبز

طراحی بالکن سبز دارای ویژگی های متفاوتی است متناسب با کارآیی و نوع استفاده شما از فضا، بالکن سبز طراحی می شود. ما در ادامه مطالب شما را با ویژگی های اصلی طراحی تراس سبز آپارتمان آشنا می کنیم. از ویژگی های اصلی تراس گاردن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– وجود فضایی برای کاشت گل و گیاه از آیتم های اصلی طراحی تراس گاردن محسوب می شود. شما می توانید از گیاهان خوراکی و گل های تزئینی در فضای تراس سبز خانه خود استفاده کنید.

– گلدان ها و فلاورباکس های گل، این امکان را به شما می دهند از حداکثر ظرفیت فضا، استفاده مفید داشته باشید.

-فلاورباکس ها همراه با گل های رونده و گلدان ها با گل های ساقه کوتاه، جلوه زیبایی به نمای تراس گاردن خانه شما می دهند.

-دیوار سبز یکی دیگر از ویژگی های طراحی تراس سبز می باشد به این صورت که شما فضایی را بر روی دیوار بالکن به عنوان فضای سبز در نظر بگیرید و متناسب با سلیقه خودتان از گل ها و گیاهان تزئینی در دیزاین آن استفاده کنید.

-نورپردازی فضای بالکن سبز باعث زیبایی و جذابیت نمای بالکن خانه شما در شب می شود، که این موضوع یکی از ویژگی های اصلی طراحی تراس گاردن به شمار می آید.

همچنان مطالعه کنید ...  پروژه خیابان شریعتی

-طراحی نرده بالکن، یکی دیگر از ویژگی های طراحی تراس گاردن می باشد. در طراحی نرده شما می توانید از متریال های مختلف با رنگ های متفاوت استفاده کنید.

انتخاب کف پوش مناسب برای فضای بالکن سبز ، بسیار پراهمیت است. سعی کنید کف پوش های مرغوب و مقاوم در برابر شرایط محیطی را انتخاب کنید بهتر است کف پوش ها قابلیت شستشو داشته باشند.

فضای بالکن سبز خانه خود را از وجود گلدان ها و فلاورباکس ها دریغ نکنید به دلیل اینکه فضای کمتری را اشغال می کنند این امکان را به شما می دهند از حداکثر ظرفیت فضا برای کاشت گل وگیاه استفاده کنید. در وقع، نقش اصلی را در طراحی بالکن سبز ایفا می کنند. طراحی خلاقانه جعبه های گل باعث زیبایی و جذابیت در طراحی فضای سبز بالکن خانه شما می شود. فلاورباکس ها در طراحی فضاهای مختلف مانند: روف گاردن، تراس، بالکن، پاسیو و محوطه ساختمان استفاده می شوند. در طراحی روف گاردن از فلاورباکس های بتنی و ترموودی، به دلیل مقاومت با شرایط آب و هوایی استفاده می شود.

تراس گاردن
تراس گاردن

طراحی دیوار سبز در گرین تراس

طراحی دیوار سبز در تراس گاردن، یک روش ساده و جذاب برای قرار دادن گیاهان مختلف در سطوح عمودی و دیوارهای بالکن است. برای طراحی آن نیاز است، یک قسمت از دیوار بالکن خانه خود را برای طراحی دیوار سبز انتخاب کنید. سپس با در نظر گرفتن شبکه های چوبی و یا فلزی در سطح دیوار، گل های رونده و پیچکی را درون آن ها قرار دهید. به این صورت فضایی زیبا برای جلوه گیاهان تزئینی ایجاد کنید. شما می توانید از دیوار سبز برای پوشاندن دید و تراس و ایجاد حریم خصوصی استفاده کنید.

دیوار سبز
دیوار سبز

آب نما و آتش دان در طراحی بالکن سبز

آب نما و آتشدان های زیبا برای طراحی بالکن سبز بسیار کاربردی هستند. صدای دلنشین آب درون آب نما، فضایی جذاب را برای خانه شما ایجاد می کند. فضایی که برای استراحت، نشستن و نوشیدن چای بسیار مناسب است. آب نماها به شکل ها و مدل های متفاوتی طراحی می شوند. شما می توانید متناسب با فضایی که در نظر دارید، آب نمایی با اندازه و ابعاد مناسب انتخاب کنید. کوزه ها، آتشدان های سفالی برای طراحی فضا به سبک سنتی بسیار مناسب هستند.

همچنان مطالعه کنید ...  چه نکاتی باعث می شود که یک ساختمان دوست دار محیط زیست باشد
آب نما در تراس
آب نما در تراس

باربیکیو در طراحی تراس گاردن

باربیکیو در فضاهایی مانند روف گاردن، تراس و بالکن بسیار پرکاربرد است. قسمتی از فضای تراس گاردن خانه خود را به عنوان فضای باربیکیو در نظر بگیرید. باربیکیو این امکان را به شما می دهد در فضای تراس گاردن آشپزی کنید. فضای باربیکیو در فضای تراس گاردن بهتر است طراحی آن با سبک طراحی تراس سبز هماهنگ باشد تا یک فضای فضایی جذاب برای دورهمی های خانوادگی ایجاد کنند. سبک مدرن یک سبک بسیار جذاب است که از آن می توان در طراحی فضای باربیکیو آجری و سنگی بالکن استفاده نمود. تجربه آشپزی در فضای باز، با استفاده از طراحی باربیکیو در تراس و بالکن خانه خود را از دست ندهید. برای دورهمی های خانوادگی در فضای باز تراس، آشپزی و دسترسی آسان به این فضا کار بسیار جذابی است.

باربیکیو تراس
باربیکیو تراس

چمن مصنوعی و سنگ ریزه

چمن های مصنوعی، سنگ ریزه ها و متریال واش بتن از موارد بسیار مناسب برای پوشش کف تراس اردن به شمار می آیند. در انتخاب چمن مصنوعی باید یکسری نکات مهم را در نظر داشته باشید. چمن مصنوعی مرغوب و مناسب باید به راحتی شستشو شودهمچنین انعطاف پذیر و سبک باشد . راحتی در اجرا و جابه جای کفپوش چمن مصنوعی از ویژگی های اصلی استفاده از آن محسوب می شود. علاوه بر فضای بالکن و تراس می توانید برای طراحی پاسیو کوچک خانه خود از چمن مصنوعی استفاده کنید.

چمن مصنوعی
چمن مصنوعی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *