ویژگی های یک آشپزخانه خوب

آشپزخانه یکی از بخش های مهم در خانه است که نوع چیدمان و طراحی آن صرفا جنبه ی زیبایی ندارد بلکه کاربردی بودن آن هم بسیار مهم است.

وقتی نقشه یک آشپزخانه جدید را طراحی می کنید باید به استفاده درست و حداکثری از فضاها توجه کنیم تا بتوانیم از فضا به درستی استفاده کنیم.

آشپزخانه فقط کاربرد زیبایی ندارد بلکه در کنار زیبایی کاربردی بودن آن هم نیز حائز اهمیت است.
آشپزخانه فقط کاربرد زیبایی ندارد بلکه در کنار زیبایی کاربردی بودن آن هم نیز حائز اهمیت است.

یک آشپزخانه خوب قطعا باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

۱-دارای فضای کافی برای جایگزین کردن وسایل

وقتی آشپزخانه جدیدی را طراحی میکنید باید به دنبال کابینت هایی باشید که بیشترین فضا را متناسب با نیاز شما داشته باشد که ما پیشنهاد می کنیم در کنار کابینت ها از قفسه و شلف هم نیز استفاده شود. استفاده از قفسه و شلف علاوه بر زیبایی که به فضای آشپزخانه شما می دهد کاربردی هم نیز هست و به این نکته توجه کنید متریالی که برای شلف  استفاده می کنید با جنس کابینت های شما هم خوانی داشته باشد

آشپزخانه
فضای کافی برای قرار دادن وسایل در آشپزخانه

۲-پیشخوان مناسب

جنس کانتر انتخابی آشپزخانه باید متناسب با دکور آن در نظر گرفته شود. به طور مثال: پیشخوان کنار سینک باید ضد آب باشد تا در اثر پاشیدن آب صدمه نبیند. باید به این نکته توجه شود که پیشخوان باید از متریالی انتخاب شوند که آسیب نبیند. استفاده از های گلاس به دلیل خط و خش که دارد مقاومت خوبی ندارد. می توانید جنس کانتر خود را هم نیز از سنگ انتخاب کنید، سنگ مقاومت خوبی در مقابل خط و خش و آب دارد.

پیشخوان مناسب در آشپزخانه
استفاده از فضای پیشخوان در آشپزخانه

۳-لوازم مناسب و کارآمد

متناسب با فضای آشپزخانه باید وسایل را انتخاب و چیدمان کرد زیرا استفاده از وسایل زیاد در فضای کوچک باعث آشفتگی و کوچکی فضا می شود.

همچنان مطالعه کنید ...  دکوراسیون خانه مدرن چه ویژگی هایی دارد؟
استفاده از وسایل کارآمد در آشپزخانه
استفاده از وسایل کارآمد در آشپزخانه

۴-نورپردازی کافی و مناسب داشته باشید.

بحث نور در فضای خانه به خصوص آشپزخانه بسیار مهم است بهتر است که در فضای آشپزخانه از نور طبیعی بهره بگیرید و در کنار نور طبیعی از نور لامپ هم نیز استفاده کنید.

نورپردازی مناسب در فضای آشپزخانه
نورپردازی مناسب در فضای آشپزخانه

۵-کف پوش بادوام و زیبا

اجرای کف پوش خوب برای آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا کف آشپزخانه به یک کف پوش مقاوم در برابر رطوبت نیاز دارد و هم چنین باید در برابر لکه های ایجاد شده، نشت آب و نوسانات دمایی مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

استفاده از کف پوش با دوام در آشپزخانه
استفاده از کف پوش با دوام در آشپزخانه

۶-کاشی های زیبا در پشت سینک و اجاق گاز داشته باشید

کاشی هایی که پشت کابینت استفاده می شود علاوه بر زیبایی که به محیط می دهد باید به راحتی قابل تمیز کردن هم نیز باشد. و با رنگ کابینت های شما هم خوانی داشته باشد. به این نکته هم نیز توجه کنید که کاشی های پشت کابینت باید مقاومت خوبی داشته باشد.

استفاده از متریال متنوع و رنگ‌های مختلف از جمله سرامیک، شیشه، استیل، کامپوزیت، پی‌وی‌سی و آلومینیوم برای کاشی بین کابینتی چهره مدرنی به آشپزخانه می‌دهد. این کاشی بین کابینت‌ها و در فضای خالی میانی آشپزخانه حد فاصل گاز و سینک و کابینت‌های بالایی قرار می‌گیرد.

قیمت کاشی بین کابینتی

قیمت کاشی بین کابینتی و تایلهای سرامیکی به صرفه‌تر از انواع دیگر کاشی‌ها است.

برخی به دلیل مزایای ویژه‌ای که کاشی استیل یا شیشه‌ای دارد آن‌ها را انتخاب می‌کنند ولی با توجه به اینکه سرامیک از دیرباز در دکوراسیون داخلی آشپزخانه مورد استفاده بوده و همچنان جذابیت‌های خود را حفظ کرده و قیمت مناسب‌تری نیز دارد انتخاب رایج‌تری برای کاشی است.

همچنان مطالعه کنید ...  رنگ طوسی در دکوراسیون داخلی با چه رنگی ست می شود؟
استفاده از کاشی های مناسب پشت فضای کار
استفاده از کاشی های مناسب پشت فضای کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *