سبک مدرن

سبک مدرن یک سبک با ایده های نوآورانه در طراحی و تزئین فضای داخلی است. این سبک از قرن ۱۹ مطرح شد و در قرن بیستم توسعه پیدا کرد. این سبک از مصالح سنتی مانند آجر،سنگ فاصله گرفت و به سمت مصالح صنعتی (شیشه، فولاد و بتن ) پیش رفت.

در این سبک تمام عناصر غیر ضروری از فضا حذف گردیدند و همه چیز به سمت سادگی و تک رنگی بودن پیش رفت.

سبک مدرن
سبک مدرن

تفاوت سبک مدرن و معاصر در دکوراسیون

دکوراسیون مدرن چیست؟

وقتی در حال توصیف سبک های طراحی هستید، ممکن است از کلمات “مدرن” و “معاصر” به جای یکدیگر استفاده کنید. تنها شما مرتکب این اشتباه نمی شوید بسیاری از افراد نیز تعریف درستی از این سبک ها ندارند. اگرچه ظاهر آن ها به هم شبیه است، اما مفاهیم کاملا متفاوتی را به همراه دارند.

سبک معاصر در دوره خاصی متولد نشده است و با گذشت زمان می تواند تغییر کند. در واقع این سبک به زمان کنونی اشاره دارد البته شاید برخی از جزئیات سبک مدرن را نیز به همراه داشته باشد. چند دهه بعد سبک جدید دیگری طراحی معاصر نامیده می شود زیرا پیرو همان سبک قبلی است، فقط ممکن است مبلمان آن دارای اشکال متمایزتری باشند این یک سبک پویاست که می تواند از دیگر سبک ها الگو بگیرد و یا به طور انفرادی راه خود را ادامه دهد.

از دهه ۱۹۹۰، دکوراسیون مدرن از روند مینیمالیستی پیروی نمود به این صورت که رنگ های متضاد شدید مانند سیاه و سفید را در طیف رنگی خود تعریف کرد در طراحی دکوراسیون معاصر رنگ های خنثی بیش تر از رنگ های خنک و سرد مورد توجه هستند.از طرفی عناصری که برای طراحی معاصر انتخاب می شوند، می توانند به سادگی جز تزئینات فضای مورد نظر باشند، در حالی که قطعا مدرن باید کاربردی باشند.

برای تعریف سبک مدرن بسیار مورد بحث است و این نزاع هم چنان ادامه خواهد یافت، اما اگر در ریشه آن دقیق شوید، متوجه خواهید شد که سبک مدرن بازتاب دوره خاصی است و بسیاری از مردم به دلیل ماهیت ساده و کاربردی آن ، قطعاتی از سبک مدرن را در خانه ها و دفاتر خود گنجانده اند. به طور کلی افرادی که برای ایجاد سادگی در زندگی تلاش می کنند، به سبک مدرن گرایش پیدا خواهند کرد، زیرا به نظر می رسد این سبک همه چیز را ساده می کند و با مفهوم طراحی فضاهای باز همراه است.

سبک مدرن
سبک مدرن

ویژگی های دکوراسیون مدرن

فلسفه طراحی دکوراسیون مدرن ایجاد فضایی ساده و آرام است: از همین رو این یک گزینه تزئین مناسب برای کسانی است که فضاهای ساده، آرام و بدون سروصدا را همراه با خطوط صاف و فاقد تزئینات اضافی دوست دارند. اگر به دنبال دکوراسیون مدرن هستید پس باید قبل از هر چیز نکات زیر را در نظر بگیرید. این نکات ویژگی های دکوراسیون مدرن را به خوبی نمایان می سازند.

همچنان مطالعه کنید ...  نازک کاری ساختمان شامل چه مراحلی است؟

۱-عناصر سازه ای(مانند بتن یا تیرها) اغلب باید در معرض دید قرار بگیرند.

۲-خطوط افقی و عمودی با منحنی های کمتر، بیش تر مورد تاکید هستند.

۳-عناصر اضافی و زائد حذف می شوند.

۴- وسایل کم ارتفاع و خطوط صاف و یکدست مورد توجه قرار می گیرند.

۵-از نور طبیعی و پنجره های بدون تزئین استفاده می شود.

۶-مواد طبیعی مانند چوب، فلزات، چرم و الیاف طبیعی رنگ نشده از عناصر اصلی محسوب می شوند.

۷-یک پالت رنگ خنثی یا طبیعی ایجاد می شود.

۸- سطوح بازتابنده مانند فولاد، کروم یا شیشه بیش تر به کار می روند.

۹-چوب های طبیعی و روکش های چوبی فضا را تحت تاثیر قرار می دهند.

۱۰-از دیوارهای کمتری در فضا استفاده می شود.

سبک مدرن
سبک مدرن

معرفی ۴ نوع دکوراسیون که نمی دانستید زیر مجموعه دکوراسیون مدرن هستند. در ادامه برخی از مفاهیم موجود در مورد انواع دکوراسیون مدرن و نحوه تشخیص هر کدام از این سبک ها را برای تغییر و ایجاد ظاهر جدید در خانه بررسی می کنیم.

۱-دکوراسیون مدرن به سبک مینیمالیسم

این سبک از دکوراسیون مدرن بر اساس مفاهیم ساده، از باغ های ژاپنی و طراحی اسکاندیناوی شکل گرفته است. این سبک در نگاه اول می تواند سخت گیرانه به نظر برسد با این حال ایده این طرح، ساده سازی اجزای زندگی است.

مینیمالیسم با ایجاد فضائی که در آن مبلمان، قفسه، کمد یا اثر هنری موجود عملکرد و کاربرد مشخص و لازم را داشته باشند سبک زندگی شفاف و بدون ابهامی را برای صاحب خانه ترسیم می کند. استفاده از فرم با ریشه در طراحی داخلی مدرن، یک عنصر اساسی برای خلق یک فضای مینیمالیستی محسوب می شود.

در این سبک قطعات به گونه ای انتخاب می شوند که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. فضای داخل و خارج آن ها در مجموع یک چشم انداز کامل را ایجاد می کنند. یکی از نمونه های عالی طراحی و معماری مینیمالیستی مدرن، خانه های رایت است که طراحی آن ها با هدف ایجاد خانه های مدرن بود که هم کارایی و هم سادگی لازم را ارائه دهند.

در واقع مینیمالیسم به ذهن اجازه می دهد تا راحت تر در دنیای اطراف تمرکز، تفکر و مشاهده نماید. به خصوص وقتی حواسمان به شبکه های اجتماعی و برنامه های شلوغ زندگی است ما به خانه هایی احتیاج داریم که در آن ها بتوانیم فارغ از همه این شلوغی ها به خوبی زندگی کنیم.

برای ایجاد یک فضای مینیمال در خانه خود، این قوانین را در نظر بگیرید:

– اتاق ها را بدون ترکیبات و رنگ های اضافی مرتب کنید.

– فضای ذخیره سازی مانند کمدها و قفسه ها را مشخص نمایید.

– از خطوط صاف و یکدست پیروی کنید.

– از رنگ های طبیعی به صورت تک رنگ استفاده نمایید.

– همه عناصر به کار رفته در اتاق باید دارای یک هدف و مکان مشخص باشند.

– تزئینات غیرضروری ، آثار هنری یا وسایل اضافی باید حذف شوند.

– جزئیات و معماری خانه خود را در نظر بگیرید.

– مینیمالیسم برای فضاهای کوچک تر مناسب است.

دکوراسیون مینیمالیسم
دکوراسیون مینیمالیسم

۲-سبک دکوراسیون صنعتی نسخه ای بتن نما از سبک طراحی داخلی مدرن است.

اکسپوز بودن از مهم ترین فاکتورها برای خلق یک سبک صنعتی است. در واقع سبک دکوراسیون صنعتی در دکوراسیون مدرن را می توان ورژنی بتن نما از سبک دکوراسیون مدرن دانست. طراحی داخلی صنعتی از سازه های تولیدی قرن بیستم الهام می گیرد. همان طور که صنعتی شدن، نحوه زندگی و کار ما را تغییر داده مواد و سازه های جدید در سایر نقاط جهان هر روز در حال شکل گیری و تولید هستند.

همچنان مطالعه کنید ...  فنگ شویی

آشکار کردن جزئیات داخل ساختمان مانند دیوارهای آجری، لوله ها، کانال ها، چارچوب های چوبی، کف بتنی، پنجره ها و درهای کریستال با قاب فولادی از نکات مهمی هستند که در طراحی دکوراسیون صنعتی مورد توجه قرار می گیرند. این سبک برای فضاهایی با سقف های بلند و اتاق های بزرگ با طرح باز قابل اجراست.

در کل وقتی به فکر طراحی صنعتی هستید، موارد زیر را باید در نظر بگیرید:

– قبل از طراحی به ابعاد مکان مورد نظر خود توجه کنید، داشتن فضای وسیع برای کار به شما امکان نمایش مبلمان، فرش ها و آثار هنری با ابعاد بزرگ و چشم گیر را می دهد.

– برای بهره گیری از این نوع معماری، باید دیوارهای سنگی یا آجری ، کف های بتنی، پنجره ها و درها را از کف تا سقف مورد توجه قرار دهید.

– به کارگیری عناصر گرم در این فضاهای بزرگ حیاتی است بنابراین یک پالت طبیعی با بافت های ارگانیک مانند چوب یا چرم انتخاب کنید.

– برای ایجاد راحتی، مبلمان نرم، تجهیزات نوری مانند انواع لوسترهای بزرگ و پایه دار را با لامپ مستقل در نظر بگیرید.

– از رنگ ها به شکل محدود استفاده کنید از مهم ترین رنگ هایی که در این نوع از دکوراسیون مدرن بیش تر به کار می روند، می توان به رنگ خاکستری، رنگ آجری و رنگ سازه هایی مانند آهن و فلزات اشاره نمود.

دکوراسیون صنعتی
دکوراسیون صنعتی

۳-سبک طراحی داخلی اسکاندیناویایی چه ویژگی هایی دارد؟

در کنار سایر طراحی های مدرن، طراحی اسکاندیناوی از کاربردی بودن و سادگی در هسته اصلی طراحی فقط بهره می گیرد. این سبک در واقع میراث اروپای شمالی است: که در طراحی خود را چگونگی بازتاب نور در مناطق سرد، آفتابی و جنگلی استفاده می کند.

به طور کلی در این سبک:

-برای این منظور از کف سفید، دیوارها و پالت های خنثی استفاده می شود.

-گرما با استفاده از مواد طبیعی به فضا آورده می شوند.

-چوب، سنگ، پشم و پارچه در فضاها به شکلی منطقی و ساده به کار می روند.

-مبلمان زیبا، اغلب از چوب و چرم به شکلی کاملا مدرن ساخته شده اند.

-تزئینات و زیورآلات بیش از حد استفاده نمی شوند.

همچنان مطالعه کنید ...  دیوارپوش سلولزی چیست؟

-در کل سادگی، راحتی و قابلیت اجرایی بالا مهم ترین عناصر خلق این سبک از دکوراسیون مدرن هستند.

دکوراسیون اسکاندیناوی
دکوراسیون اسکاندیناوی

اشکال

اشکال یکی دیگر از عناصر مهم در طراحی داخلی مدرن می باشدو معمولا در طراحی مدرن از شکل های هندسی ساده تر مثل مستطیل یا مربع استفاده می کنند و یا اگر قرار به استفاده از منحنی ها باشد، از منحنی های نرم و خطوط صاف و مستقیم و صفحات شبکه ای در طراحی داخلی مدرن استفاده می شود. علاوه بر آن شکل های بیضی و دایره ای مانند هم می توانند کاربرد زیادی در طراحی داخلی مدرن داشته باشند.

مصالح و متریال

برای طراحی داخلی منازل به شیوه و سبک مدرن از مواد و مصالح مختلفی استفاده می شود که دو نمونه از رایج ترین این مواد چوب و پلاستیک می باشد که معمولا طراحان روی چوب های طبیعی از پوشش مات رنگی استفاده می کنند تا رگه هایی که در روی چوب وجود دارند محو شوند.البته برخی دیگر از طراحان داخلی معتقدند که باید از چوب های طبیعی از پوشش  مات رنگی استفاده می کنند تا رگه هایی که در روی چوب وجود دارند محو شوند. البته برخی دیگر از طراحان داخلی معتقدند که باید از چوب های طبیعی به شکل دست نخورده استفاده شود تا به عنوان یک عنصر ارگانیکدر فضا جلوه خاصی به آن ببخشد.

آشپزخانه به سبک مدرن

آشپزخانه ها در سبک و دکوراسیون مدرن در به نمایش گذاشتن آینده تمایل دارند. این آشپزخانه ها با وسایل نمایشی و براق نو و جدید و رنگ های درخشنده و با لبه های برش خورده به نمایش گذاشته می شوند. قوانین سادگی در این سبک شامل این است که کابینت ها دارای درهای ورقه ای هستند. اپن آشپزخانه دارای لبه ساده است و از مواد و ابزارهای شلوغ در آن استفاده نشده است. آشپزخانه در دکوراسیون مدرن به این گونه است که باید کابینت های در دار را با کابینت هایی که مدل ساده دارند جایگزین کنید و کفپوش را چوب پنبه کنید و یا برای دیوارهای بین کابینت ها سرامیک رتگی برگزینید.

اتاق پذیرایی مدرن

مکانی که بیانگر سلیقه و حس هنری صاحب خانه است اتاق پذیرایی می باشد. برای مبلمان اتاق پذیرایی در دکوراسیون مدرن می توان از مبل و کاناپه و یک میز در جلوی آن ها، میز ناهار خوری، دیوارهای رنگی، تلویزیون و وسایل دکوری دیگر استفاده کرد.

برای مدرن نشان دادن اتاق پذیرایی می توان از چند شمع با رنگ های روشن استفاده کرد. توجه کنید بهتر است برای داشتن اتاق پذیرایی به سبک مدرن، مبل راحتی خریداری کنید، چرا که مبلمان کلاسیک و یا استیل برای این سبک مناسب نیستند.

سرویس بهداشتی مدرن

رنگ های آبی روشن، بنفش، سبز و نارنجی به انسان آرامش روحی و جسمی می دهند. نورپردازی در این مکان باید ملایم باشدو از آینه های دیواری استفاده شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *