فنگ شویی

فنگ شویی یکی از مهم ترین اصل ها در طراحی داخلی و یا به طور کلی دکوراسیون داخلی منزل است که این واژه از دو بخش فنگ در زبان چینی به معنای باد و شویی به معنایی آب می باشد.

نکته حائز اهمیت آن این است که فنگ شویی را می توان یک علم و یا هنر دانست که پیشینه آن به زمان چین باستان برمی گردد. این اصل بر این باور است که با چیدمان صحیح وسایل منزل و یا به طور کلی هر محیطی می توان به آرامش و شادی در زندگی دست یافت.

فنگ شویی یا آشفتگی و عدم نظم در محیط بیگانه است و به دوری از این وضعیت بسیار تاکید دارد.

برای رعایت این اصل لازم است به یک سری نکات در دکوراسیون منزل پایبند باشید.

علم فنگ شویی به این معتقد است که انرژی در محیط وجود دارد که هرگز از بین نمی رود بلکه مدام از یک فضا به فضایی دیگر می رود.

این انرژی به دو شکل مثبت و منفی می تواند در همه محیط وجود داشته باشد .زمانی که شکل مثبت این انرژی در محیط وجود داشته باشد نشان از این است که توانسته اید به درستی از این اصل پیروی کنید و به تمامی قوانین آن پایبند بوده اید اما در نوع منفی این انرژی افراد از طراحی داخلی نامنظم و بر خلاف قوانین فنگ شویی پیروی کرده اند به طوری که این وضعیت مانع از گردش انرژی به صورت مثبت شده است.

به طبع جریان انرژی منفی در منزل باعث به وجود آمدن ناراحتی و استرس خواهد شد.

۵ عنصر اصلی در فنگ شویی عبارت است از:

۱-آب

۲-خاک

۳-چوب

۴-آهن

۵-آتش

باید به این نکته توجه نمود که اصل فنگ شویی رابطه ی بسیار خوبی با طبیعت دارد از این جهت تمامی این ۵ عنصر به آسانی در طبیعت یافت می شود که هر یک از عناصر مذکور شکل و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارا می باشند.

نقشه با گوا

این نقشه شهرت بسیار بالایی دارد باگوا به هشت قسمت تقسیم شده است و در مرکز آن که مهم ترین قسمت نقشه نیز می باشد نشان از سلامتی و آسایش است.

باید بدانید باگوا از نظر لغوی به معنای هشت مثلث است همانطور که در تصویر زیر می بینید این هشت مثلث که دور مرکز قرار گرفته اند، کنار هم یک هشت ضلعی را تشکیل می دهند که هر کدام از آن ها نمایانگر جهت، رنگ و عنصر خاصی می باشند.

علت اینکه بالای نقشه جنوب و پایین نقشه شمال است این است که در چین باستان جنوب را نماد آسمان و شمال را نماد زمین می دانستند.

باگوا مربعی

نقشه با گوایی که در پایین می بینید نوع ساده تر شده باگوا کلاسیک است تا از آن بتوانید در خانه های مدرن و امروزی استفاده کنید که این نقشه مرتبط به مکتب کلاه سیاه فنگ شویی یا BTB  است که به کمک آن می توانید منزلتان را به ۹بخش تقسیم کنید.

 

نظم

همانطور که پیش تر به این نکته اشاره کردیم خوب است بدانید که یکی از مهم ترین و اصلی ترین اصول فنگ شویی رعایت نظم در محیط است. بهم ریختگی محیط می تواند شامل عدم نظم در چیدمان لباس ها باشدکه خود مانعی برای گردش انرژی است.

پس لازم است در اولین گام برای رعایت این اصل اقدام به تمیز و مرتب کردن محیط مورد نظر کنید.

تیزی در محیط

جالب است بدانید که وجود وسایل لبه تیز در دکوراسیون داخلی مانع از جریان یافتن انرژی مثبت می شود به این منظور لازم است تا حد امکان از این وسایل ، برای طراحی داخلی منزل و یا فضای مورد نظر خود استفاده نکنید. هم چنین رعایت این اصل در هنگام بازسازی ساختمان و یا حتی طراحی نما نیز می توان تا حد امکان کمک کننده باشد لازم است به سراغ خرید وسایلی بروید که به صورت گرد طراحی شده اند.

راهروهای طولانی و مستقیم

وجود راهروهای طولانی در منزل حرکت انرژی را سریع تر از حالت عادی خواهد کرد از این جهت این انرژی در منزل پایدار نخواهد بود بنابراین خوب است برای اصلاح این موقعیت اقدام به بازسازی ساختمان کنید.

روش دیگر برای حل این موضوع استفاده از گلدان و یا اکسسوری های گوناگون در مسیر یکنواخت و طولانی می باشد.

پنجره

برای ورود انرژی به درون خانه ، باید به پنجره ها و درها توجه داشته باشید زیرا راه ورود انرژی از این سمت ها می باشد. بنابراین می توان گفت وجود تهویه در منزل اهمیت بسیار فراوانی دارد.

رنگ

استفاده از رنگ ها همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است فارغ از علم فنگ شویی رنگ ها همواره می توانند بر روی احساسات انسان ها تاثیر گذار باشند.

استفاده از رنگ های روشن در علم فنگ شویی بسیار توصیه می شود زیرا رنگ تیره فضا را سنگین خواهد کرد و در نتیجه از جریان انرژی نیز جلوگیری خواهد شد.  زیرا رنگ تیره فضا را سنگین خواهد کرد و در نتیجه از جریان انرژی نیز جلوگیری خواهد شد.

استفاده از رنگ در نمای ساختمان نیز اهمیت فراوانی دارد بنابراین می توانید با بازسازی نما اقدام به اضافه کردن رنگ در این قسمت کنید. شما می توانید از رنگ ها علاوه بر دیوارها، بر روی دیگر وسایل موجود در منزل نیز استفاده کنید . همچنین خوب است بدانید که استفاده از رنگ های ملایم نیز برای این اصل مناسب نمی باشد و بهتر است رنگ های پرانرژی را به این منظور جایگزین کنید.

اجسام سنگین

به کار بردن اجسام سنگین در طراحی داخلی می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد از این رو پیشنهاد می شود از مجسمه های سنگین در دکوراسیون داخلی منزل به این منظور استفاده کنید.

زمان

استفاده از ساعت در چند نقطه ی منزل نیز یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن پایبند باشید شما می توانید در هرجایی از منزل مانند آشپزخانه و یا پذیرایی از ساعت استفاده کنید تا همیشه زمان را در دست داشته باشید.

آینه

استفاده از وسایلی نظیر فلزات و آینه نیز در این اصل بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است این وسایل به جریان انرژی کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

نور

سعی کنید تا جایی که می توانید از نور خورشید استفاده کنید . نور طبیعی باعث جریان انرژی در منزل خواهد شد. بنابراین خوب است به هنگام بازسازی نما اقدام به ساخت پنجره کنید. همچنین شما می توانید در صورت لزوم اقدام به بازسازی ساختمان کنید تا بتوانید از نور خورشید استفاده کنید.

زنانه و مردانه

ممکن است در نظر اول این مورد برای شما عجیب باشد اما خوب است بین وسایل تعادل ایجاد کنید از وسایل ظریف برای القای حس زنانه و از وسایل بزرگ و سنگین به عنوان حس مردانه استفاده کنید.

کریستال ها

استفاده از این آیتم ها بسیار حائز اهمیت می باشد به یاد داشته باشید که کریستال را در قسمتی از خانه قرار دهید که ثابت باشد و مدام تغییر نکند تا انرژی به صورت ثابت در محیط پخش شود.

کلام اخر

در این مقاله شما عزیزان را با اصل فنگ شویی و ویژگی های آن آشنا کرده ایم. همچنین شما آموختید که می توانید از این اصل در هر جایی حتی طراحی نما نیز استفاده کنید.

وجود انرژی های مثبت در خانه می تواند به روح و روان افراد تاثیر گذار باشد پس بهتر است برای دستیابی به این انرژی از اصل فنگ شویی پیروی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *