آلاچیق مدرن

آلاچیق ها با هدف استراحت و لذت بردن از طبیعت در فضای سبز خانه یا اماکن عمومی ساخته می شود که در علم معماری امروز طرح های متنوع و مختلفی برای آلاچیق در نظر گرفته شده است. آلاچیق ها را می توان به صورت باز، نیمه باز و کاملا پوشیده می توان ساخت که استفاده از این مدل ها به کاربرد آلاچیق و هدفتان از ساخت آن بستگی دارد.

در گذشته این سایبان ها به صورت چهارگوش ساخته می شدند و تنوع زیادی نداشتند اما امروزه تنوع طراحی در آلاچیق و پرگولا بسیار زیاد است.

آلاچیق مدرن

آلاچیق مدرن چیست؟

در دنیای امروزی که جهان به سمت مدرنیته حرکت می کند، این مدرنیته شدن در طراحی و ساخت آلاچیق برای فضای سبز خانه، ویلا و اماکن عمومی هم دیده می شود. آلاچیق های مدرن همان سایبان های مخصوص استراحت در فضای باز هستند با این تفاوت که رنگ و بوی مدرنیته را به خود گرفته اند.

بنابراین می توان گفت در ساخت آلاچیقی که به صورت مدرن طراحی شده است. فضای خارجی آن سایبان همچون محیط داخلی اهمیت زیادی دارد. زیبایی این فضای خارجی انقدر چشم نواز است که در نگاه اول همه حواس شما را جلب خودش می کند.

آلاچیق مدرن
آلاچیق به سبک مدرن

 

آشنایی با متریال مورد نیاز در طراحی و ساخت آلاچیق های مدرن

برای ساخت آلاچیق در ابتدا به یک سازه محکم نیاز دارید که این سازه بسته به سلیقه و طرح شما می تواند فلز یا چوب باشد و سپس ستون ها و سقف را به کمک چوب می توانیم کاور کنیم. سقف آلاچیق از مهم ترین قسمت های آن است و رایج ترین متریالی که می توان در سقف استفاده کرد، سقف شینگل هستند.

اگر هدفتان ساخت سقف شیبدار است باید آهن کشی مخصوص انجام دهید تا سقف با حالت شیب دار قرار بگیرد. در غیر اینصورت می توان سقف پوشیده آلاچیق های مدرن را با فلاشینگ و سقف نیمه باز این نوع از سایبان ها را به کمک ترمووود ساخت.

متریال به کار رفته در دیواره آلاچیق مدرن توسط چوب و شیشه ساخته می شود و یا اینکه فقط با پوشش گیاهی سبز پوشانده خواهد شد.

برای انتخاب بهترین متریال دیواره آلاچیق ابتدا باید تصمیم بگیرید که سایبان شما قرار است به صورت باز طراحی شود یا نیمه باز. اگر آلاچیق مدرن شما از جنس فلز بود برای کاور کردن آن به رنگ اپوکسی یا رنگ های پوششی دریایی نیاز دارید. همچنین اگر خواستید سایبانی از جنس چوب طراحی کنید، بهترین انتخاب چوب ترموود و چوب پلاست است.

الاچیق به سبک مدرن
آلاچیق با سقف شینگل

آلاچیق های مدرن را در چه فضاهایی می توان ساخت؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، آلاچیق های مدرن سازه ای هستند که فضای بیرونی آن ها ظاهر شگفت انگیزی دارد.

آلاچیق یکی از مهم ترین المان معماری در فضای سبز محسوب می شود.

همچنان مطالعه کنید ...  ماربل شیت چیست؟

اما سوالی که مطرح می شود ، این است که برای کجاها می توان یک آلاچیق با سبک مدرن طراحی کرد؟

محوطه باغ

باغچه یک خانه یا ویلای شخصی

فضای سبز اماکن عمومی

روف گاردن

تراس سبز

آلاچیق
آلاچیق چوبی

ویژگی آلاچیق های مدرن

در سازه اصلی آلاچیق های مدرن از فلز استفاده می شود که از ویژگی های مهم این سایبان ها شکل ظاهری مکعبی، هندسی انحنا دار و غیر منظم آن هاست.

در واقع با شنیدن نام آلاچیق به سبک مدرن باید منتظر یک دکوراسیون و تزئینات مینیمال در فضای بیرونی آن باشید. آلاچیق های مدرن اکثر دارای سقف صاف و مسطحی هستند.

مجموع این ویژگی ها باعث می شود تا یک آلاچیق را بتوان سایبان مدرن برای فضای سبز دانست. آلاچیق ها معمولا در یک کنج یا گوشه ای از فضای سبز ساخته می شوند تا تداعی گر محیطی آرامش بخش باشند.

بنابراین جای گذاری آن در فضای مناسبی از پلان محوطه سازی اهمیت بسیاری دارد. این جای گذاری باید به نحوی باشد، که بتوانید به راحتی المان های خاص همچون آبنما، دیوار سبز، فلاور باکس، استخر . … را در کنار آن قرار دهید.

انواع آلاچیق به سبک مدرن

با پیشرفت تکنولوژی و فناوری روز به روز شاهد ساخت بنا و ساختمان های مدرن تری هستیم . این موضوع باعث شده تا متخصصین امور محوطه سازی مدرنیته را در طراحی المان های معماری فضای سبز به کار ببرند.

به همین دلیل برای طراحی و ساخت سایبان به سراغ آلاچیق های مدرن می روند تا علاوه به ایجاد فضایی شیک برای استراحت، به زیبایی محوطه کمک کنند.

آلاچیق مدرن فلزی، یک انتخاب هوشمندانه برای فضای سبز

آلاچیق های فلزی و چوبی یکی از رایج ترین سایبان هایی هستند که برای فضای سبز از آن ها استفاده می شود . اما به  طور قطع می توان گفت آلاچیق فلزی مزیت های بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد.

وزن بسیار سبک و انعطاف پذیری آلاچیق مدرن فلزی باعث شده تا به یک انتخاب پرتکرار تبدیل شود. آلاچیق های مدرن فلزی تنوع بالایی در طرح و مدل دارند.

برای پوشاندن فلز می توانید به راحتی از پوشش گیاهی، پارچه و یا انواع مختلفی از چوب استفاده کنید.

همچنین دست شما برای انتخاب سقف برای سایبان مدرن فلزی باز است. سقف های متحرک، شیشه ای، پارچه ای و …از انواع مختلفی هستند که فضای سایبان شما را به یک سازه مدرن و شیک تبدیل می کنند.

این انعطاف پذیری بالا در آلاچیق با سبک مدرن فلزی می تواند فضای سبز خانه، مسیر باغ و ویلای شما را منحصر به فردتر نشان دهد.

از دیگر مزایای این نوع سایبان مدرن می توان به قرارگیری آن در هر نوع شرایط آب و هوایی اشاره کرد. همچنین تبدیل این سازه به یک سایبان مکانیکی از دیگر نکات مثبت آلاچیق های مدرن فلزی محسوب می شود.

همچنان مطالعه کنید ...  بازسازی آپارتمان های کوچک
آلاچیق با آهن
آلاچیق با آهن

آلاچیق چوبی مدرن، یک انتخاب بسیار جذاب برای فضای سبز

آلاچیق چوبی به دو صورت سنتی و مدرن ساخته می شوند . سبک مدرن این نوع سایبان به دلیل تنوع در طرح و مدل بسیار پرطرفدار است.

سایبان های مدرن چوبی بهترین انتخاب برای هوای گرم تابستان هستند . طراحی باز اطراف آن  به شما اجازه می دهد تا از فضای سبز اطرافتان لذت ببرید. همچنین سقف این سازه مدرن چوبی با ایجاد سایه ، خنکای دلچسبی فراهم می کند. در ساخت این سازه مدرن از چوب های جنگلی و متریال بسیار جدیدی استفاده می شود که ظاهر جذاب آن محوطه شما را مدرن و شیک خواهد کرد.

آلاچیق های مدرن چوبی در اشکال مختلفی همچون مربع، مستطیل، دایره، چند ضلعی و … طراحی می شود. هر یک از این اشکال کاربرد خاص خود را دارند و در زیبایی فضای سبز شما بسیار تاثیر گذار هستند.

این ویژگی باعث شده تا امروزه آلاچیق های مدرن چوبی طرفداران زیادی داشته باشند. در واقع با طراحی و ساخت یک سازه مدرن چوبی فضایی صمیمی و جذاب را به فضای سبز شخصی تان و یا محوطه امکان عمومی اضافه کرده اید.

آلاچیق چوبی مدرن
آلاچیق چوبی

آلاچیق شیشه ای مدرن، یک انتخاب خاص برای فضای سبز

اگر به دنبال یک انتخاب بسیار خاص برای محوطه خود هستید، آلاچیق های مدرن شیشه ای گزینه بسیار مناسبی هستند.این سازه شیشه ای مدرن که به تازگی مورد توجه قرار گرفته است، زیبایی شگفت انگیزی به فضای سبز شما می دهد شما می توانید آلاچیق های شیشه ای به سبک مدرن را با دو روش تاشو و یا ریلی طراحی کنید. این ویژگی به شما اجازه می دهد تا در سرما و گرما بتوانید دیوار و درهای شیشه ای را باز کنید یا ببندید . قابلیت تاشو یک آلاچیق فقط در سایبان های مدرن وجود دارد که شما را با یک سازه بسیار خلاق روبه رو می کند.

دیوارهای شیشه ای این آلاچیق های مدرن باعث می شوند تا در فصل سرما همچون یک عایق کارآمد از نفوذ هوای سرد، رطوبت و باران جلوگیری شود.

همچنین با شروع سرما می توانید در آن فضا شومینه و یا بخاری روشن کنید.

آلاچیق شیشه ای
آلاچیق شیشه ای

انواع دیگر آلاچیق مدرن عبارتند از:

-آلاچیق حصیری

-آلاچیق بتنی

-آلاچیق سیمانی

-آلاچیق پارچه ای

-آلاچیق سنگی

استفاده از پارچه در ساخت آلاچیق های مدرن

آلاچیق های مدرن طرفداران خاص خود را دارند پارچه به راحتی می تواند سازه مدرن شما را به یک سایبان بسیار شیک و جذاب تبدیل کند. در دنیای امروز پارچه های زیبا و مخصوصی برای ساخت آلاچیق های مدرن طراحی شده اند که در عین جذابیت مقاومت بسیار بالایی دارند.

این پارچه های خاص به راحتی می توانند به سایبان مدرن شما ظاهر بسیار منحصر به فردی ببخشند. انعطاف پذیری بالای پارچه باعث می شود تا شما آن را به هر شکلی که دلتان خواست درآورید.

همچنان مطالعه کنید ...  آب نما

طراحی سایبان مدرن به کمک پارچه اغلب جز رویایی ترین طرح های موجود است. به همین دلیل افرادی زیادی برای زیبایی فضای سبز شخصی خود به سراغ طراحی آلاچیق به سبک مدرن پارچه ای می روند.

ساخت سایبانی مدرن با پارچه ، فضای شما را به محیطی آرامش بخش تبدیل می کند. شما می توانید ستون، سقف و اسکلت سازه را با هر متریالی که خواستید، بنا کنید. سپس به کمک پارچه های متنوع و جذاب به عنوان کاور، زیبایی فضای سایبان مدرن خود را افزایش دهید. در واقع باید بگوییم استفاده از پارچه یکی از روش هایی است که به خوبی با سایر متریال ترکیب می شود.

آلاچیق با سازه پارچه ای
آلاچیق با سازه پارچه ای

ساخت آلاچیقی مدرن به کمک هنر معماری نوین

هنر معماری هر دوره از تاریخ، زیبایی و جذابیت خاص خودش را دارد. افراد زیادی همچنان طرفدار سبک سنتی و هنر معماری قدیمی هستند . اما نمیتوان به سادگی از معماری نوین دست برداشت.

قرن حاضر نوین ترین معماری تاریخ را در خود جای داده است . تحول عظیمی در هنر معماری امروزی رخ داده که می توان آن را در آثار زیادی مشاهده کرد. طراحی و ساخت آلاچیق های فضای سبز یکی از فرصت های بسیار مناسب برای اجرای هنر معماری نوین هستند. مصالح و متریال نوین که با هوشمندی بسیار زیادی طراحی شده اند، در ساخت یک سازه مدرن برای فضای سبز اثرگذار خواهند بود.

این مصالح به کمک معماری نوین می توانند دو عامل مهم کیفیت و دوام بالا را به طور همزمان مدیریت کنند. همچنین معماری نوین به شما اجازه می دهد تا بدون محدودیت ایده های جذاب و خلاقانه را برای ساخت یک آلاچیق با سبک مدرن اجرایی کنید.

آلاچیق با سبک و هنر معماری نوین
آلاچیق با سبک و هنر معماری نوین

 

المان های معماری یک ایده جذاب در طراحی آلاچیق مدرن

متریال نوین و متنوع می تواند یک الاچیق را به سایبانی مدرن تبدیل کند اما تنها راه مدرن سازی این سازه ها استفاده از متریال جدید نیست، المان های جذاب و خاص همچون یک آبنما، مبلمان، میز و صندلی، باربیکیو و … از مواردی هستند که در طراحی آلاچیق به سبک مدرن کاربرد دارند.

با توجه به اینکه آلاچیق را می توان در همه فصول استفاده کرد، باید المان معماری خاص آن به درستی انتخاب شود. مثلا برپایی یک آلاچیق در کنار استخر با سبک مدرن که دیواره های آن با پارچه های جذابی کاور شده اند. محوطه باغ و ویلای شما را منحصر به فرد جلوه می دهد. همچنین می توانید با ساخت یک باربیکیو و قسمتی برای غذاخوری در نزدیکی آلاچیق خود، آن محیط را به یک فضای سبز بکر و زیباتر تبدیل کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *