آب نما

fountain به سازه ای در معماری ایرانی گفته می شود که با فراز و فرود آب صدای دل نشینی را به وجود آورده و باعث ایجاد چشم اندازی زیبا و دل انگیز می شود. این صدای دلنشین آب،همواره می توانند در یک لحظه حسی شیرین و آرامش بخش را به شما و دیگر رهگذران القا کرده و استرس زندگی شهری را از شما دور کند.

همین عامل باعث شده که امروزه در بسیاری از شهرهای بزرگ سراسر جهان، آب نما در انواع و شکل ها گوناگون قابل مشاهده باشد. اما در هر گوشه ای از کشور ما که مهد این نوع سازه بی نظیر است، فواره هایی قرار داده شده است: از پارک ها گرفته تا میدان ها و باغ و ویلاها فواره علاوه بر حس زیبایی  که انتقال می دهد از زیبایی بصری فراوانی هم برخوردار است و در بسیاری از مکان های شخصی، به عنوان دکور استفاده می شود.

انواع آبنماها کدامند؟

آب نما از انواع گوناگونی برخوردار است که هر کدام کاربری مختص برخوردارند.ما امروز به صورت گسترده به آب نما و انواع آن می پردازیم و آن ها را با یکدیگر بررسی می کنیم. شاید مانند خیلی از افراد برای شما هم سوال شده باشد که چند نوع آب نما داریم و آن ها معمولا چه کاربردهایی دارند؟ آب نماها دارای اشکال و انواع مختلفی هستند که بسته به سلیقه و مکان قرارگیری، انواع مختلفی پیدا می کنند. پس اگر به این نوع المان خاص علاقه دارید و دوست دارید که اطلاعات در خصوص آن کسب کنید این مقاله را تا انتها بخوانید.

آب نما سنتی

احتمالا همه شما با آب نمای سنتی آشنا هستید و تا به امروز با نمونه هایی از آن ها روبه رو شده اید این نوع فواره ها که معمولا به سبک معماری ایرانی هستند دارای رقص زیبا و صدای دل نشینی هستند. این نوع فواره ها از قدیم تا به امروز در کاخ ها، اماکن تفریحی،رستوران ها، میدان ها، پارک ها و همچنین باغ و ویلاها کاربرد دارد.

یکی از نکاتی که این نوع فواره ها را بسیار حائز اهمیت می کند قیمت آن است. فواره سنتی علاوه بر طراحی زیبا و ایرانی، از قیمت مناسبی نسبت به باقی فواره ها برخوردار است و می تواند گزینه مناسبی برای باغ ها شخصی باشد.

آب نما سنتی
آب نما سنتی

آب نمای مدرن

از دیگر فواره ها رایج، می توان به فواره مدرن اشاره کرد. این نوع فواره بر خلاف فواره سنتی، از معماری ای مدرن برخوردار است. این نوع فواره ها علاوه بر چهره مدرن و جذاب از طراحی ای ساده و بهینه برخوردارند و فضای کمی را نسبت به فواره سنتی اشغال می کنند. این ویژگی فواره مدرن باعث شده که در محوطه داخلی خانه هم کاربرد داشته باشد و جزو دکوراسیون داخلی محسوب می شود.

البته باید افزود که برای این نوع فواره ها هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید فواره های مدرن با ابعاد بزرگ سفارش دهید و از صدای آرامش بخش آن برخوردار شوید. بد نیست بدانید که این نوع فواره ها نشتی آب ندارند و با خیال راحت می توانید از آن ها در هر جایی استفاده کنید . همچنین معمولا در آب نما مدرن آب از بالا به پایین هدایت می شود.

آب نما مدرن
آب نما مدرن

ویژگی ها و خصوصیات آب نمای مدرن

امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند که در محیط زندگی، محل کار یا کسب و کار خود، تغییراتی ایجاد کنند تا ساعاتی که در آن محیط پشت سر گذاشته می شود، بتواند حس خوشایندی را ایجاد کند. یکی از کارهایی که در این رابطه بسیار مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته طراحی و اجرای آب نما به حساب می آید. آب نما به هر شکلی که باشد می تواند حس خوشایند بودن در کناب آب و طبیعت را برای افراد تداعی کند. البته نباید این مسئله را از یاد بردکه طراحی آب نما و اجرای آب نما از اصول خاصی پیروی میکند. از همین رو نقش طراحان منظر و معماران، در این میان دو صد چندان می شود.

همچنان مطالعه کنید ...  دیوار سبز

مصالح ساختمانی آب نمای مدرن

پس از اینکه طراحی آب نمای مدرن انجام شد، نوبت به اجرای آب نمای مدرن می رسد که در این مرحله انتخاب درست مصالح، مسئله بسیار مهمی محسوب می شود. نوع ساخت و معماری آب نمای مدرن می تواند انواع مختلفی داشته باشد که می توان به سنگ ساختمانی و بتن اکسپوز اشاره کرد.

آب نما سنگی(صخره ای)

اگر قصد داشته باشید رایج ترین فواره ها را بررسی کنیم، قطعا فواره سنگی یا صخره ای در میان آن ها جای خواهند داشت. این نوع فواره ها همان طور که از اسمش پیداست به شکل صخره هایی در کنار همدیگر طراحی شده و به شما حس یک رودخانه جاری را می بخشد این نوع فواره معمولا در ویلاهای مدرن دیده می شود و وسیع دیده می شود.

اگر برایتان سوال شده که این نوع فواره از چه مواد اولیه ای ساخته شده باید بگوییم که بیشتر از سنگ و سیمان تشکیل شده و جلوه زیادی را خلق کرده اند. فواره صخره ای معمولا با نور پردازی همراه هستند و حس خود را با ترکیبی از نور و آب و صخره های زیبا به نمایش می گذارند این نوع فواره علاوه بر ویلاهای لوکس در پارک ها هم به چشم می خورند.

آب نما صخره ای
آب نما صخره ای

آب نما موزیکال

فواره موزیکال از آن دسته فواره هایی است که با خود علاوه بر آب حسی شگفت انگیزی را جاری می کنند. جالب است که بدانید، آب تنها عنصر تشکیل دهنده این سازه نیست و در آن موسیقی و نور هم نقش مهمی را بازیمی کنند فواره موزیکال معمولا محیط بزرگی را پوشش می دهند از همین رو کاربرد خانگی نداشته و در اکثر موارد در مجموعه های عظیم مشاهده می شوند. بزرگ ترین فواره موزیکال دنیا در شهر دبی قرار دارد این فواره خاص در دریاچه ای زیر برج خلیفه واقع شده و در مناسبت های خاص و اجرا دارد.

آب نما موزیکال
آب نما موزیکال

آب نما فواره ای

اگر گشت و گذاری در یک پارک بزرگ داشته باشید، کم پیش می آید که چشمتان به آب نمای فواره ای نخورد. همان طور که می دانید این نوع فواره رایج ترین نوع فواره ها در پارک ها و فضای سبز هستند مانند بسیاری از فواره های دیگر، آب تنها المان شگفت انگیز این سازه نیست و در آن ها از نور هم استفاده می شود.

اگر به دقت به این نوع فواره توجه کرده باشید می دانید که در زیر این فواره فضایی قرار داده شود که آب های فواره در زیر آن جمع می شود این نوع فواره ها معمولا در خانه و ویلاها کاربرد ندارند و اکثر اوقات در فضای سبز و پارک دیده می شوند.

آب نما فواره ای
آب نما فواره ای

آب نما شیشه ای

اگر به دنبال فواره ای شگفت انگیز هستید بهتر است با فواره شیشه ای آشنا شوید. فواره شیشه ای از سه عنصر آب،نور و شیشه تشکیل شده و دارای جلوه ای مدرن و لوکس است. این نوع آب نما به گونه ای طراحی شده که آب بر روی شیشه جاری می شود و حسی متفاوت و زیبا را به وجود می آورد. این نوع فواره ها معمولا در لابی ساختمان های لوکس به کار می رود اما می توانید از آن ها در دکوراسیون داخلی خانه هم استفاده کنید.

همچنان مطالعه کنید ...  تراس گاردن
آب نما شیشه ای
آب نما شیشه ای

آب نما استخری

آخرین نوع فواره ای که امروز قصد داریم به آن بپردازیم فواره استخری است. این نوع فواره از جدیدترین فواره های طراحی شده به شمار می رود و در کناره های استخر قرار می گیرد. فواره استخری معمولا از ظرافت بی نظیری برخوردار است و به استخر شما چهره ای خاص و مدرن بخشیده و زیبایی ویلا را بیشتر از قبل می کند. این نوع فواره ها به دلیل زیبایی و ظرافت بی نظیرشان، از قیمت نسبتا بالایی برخوردار هستند . پس اگر قصد دارید دارید که با تغییر کوچک، ویلای خود را به ویلایی لوکس تبدیل کنید.

آب نما استخری
آب نما استخری

آب نما لابی

با توجه به اینکه لابی در ورودی ساختمان قرار گرفته است و عبور و مرور زیادی در آن صورت میگیرد توجه به زیباسازی این محیط ضروری به نظر می رسد. یکی از کارهایی که برای زیبا سازی لابی می توان از آن کمک گرفت، طراحی و اجرای آبنما در لابی است آب نما لابی به تلطیف محیط کمک می کند و رطوبت مورد نیاز گیاهان آپارتمانی موجود در لابی و نیز تامین خواهد کرد. آب نما لابی باید متناسب با سبک معماری ساختمان طراحی و اجرا شود ولی با توجه به فضای کم معمولا از آب نماهای مدرن در لابی بهره گرفته میشود.

آب نما لابی
آب نما لابی

چرا باید از آب نما یا فواره استفاده کنیم؟

شاید برای شما هم مانند خیلی از افراد سوال شده باشد که چرا باید از آب نما در خانه یا ویلای خود استفاده کنیم؟ در خصوص این سوال باید گفت که در زندگی شهری امروزی انسان با دغدغه و فشارهای روانی همراه است و نیاز به روشی برای تخلیه این استرس دارد. صدای آب جاری فواره ها می توانند مرهمی بر این درد باشند و تا میزان فراوانی از استرس را کاهش دهند. همچنین این سازه ها از ظاهری خاص برخوردارند و می توانند به محیط های گوناگونی به محیط های گوناگون جلوه ای شگفت انگیز ببخشند.

طراحی آبنما چگونه است؟

طراحی آب نما بسته به محیط اطرافش انجام می گیرد. آب نماها همیشه به دوره های مختلف باستان با نماد خاصی مزین می شدند. به عنوان مثال در زمان رم باستان آن ها را با مجسمه هایی سنگی یا برنزی یا اشکال حیوانات حیوانات یا قهرمان عصر خود تزئین می کردند که نمادی از قدرت و دلاوری آن ها بوده است.

لویی چهاردهم در باغ ورسای نمونه هایی خاصی از آب نما ارائه نمود که نماد قدرت به طبیعت بود در محیط های آرام و بی سرو صدا ایجاد چشمه و جویبار و در محیط های پر ازدحام و شلوغ، ساخت آبنما به صورت آبشار و فواره های بزرگ انجام می شود. اجرای آب نما تقریبا در تمامی مکان ها میسر است. با وجود متریال های متنوع آب بند کننده کوچکترین محدودیتی در محل اجرا وجود ندارد. از متداول ترین فضاهای باز در اجرا، می توان به روف گاردن و حیاط ساختمان ها و فضاهای بسته می توان پاسیوها و لابی مجتمع ها اشاره کرد.

همچنان مطالعه کنید ...  چمن مصنوعی

آب نما بر حسب خصوصیات محل، شکل و نوع اندازه آن متغیرمی باشد. به عبارت دیگر اگر اندازه طول آب نما بیشتر از عرض آن باشد آب نما کشیده و بزرگتر جلوه می نماید و اگر هر اندازه عرض بیشتر و نزدیک به طول گردد آب نما کوچک و فشرده به نظر می رسد.

آب نما پرده ای چیست؟

آب نما پرده ای عملکردی بدین صورت است که یک لوله که دارای روزنه های زیادی است به صورت افقی بر روی یک یا دو پایه که با فاصله به صورت عمودی می باشند قرار می گیرد و به وسیله پمپ آبی که در قسمت پشت یا زیر آن تعبیه شده است باعث می شود تا آب با فشار زیادی آب نما پرده ای شده و پرده ای زیبا از جنس آب را به نمایش گذارد. این نوع آب نما شور و نشاط را به بیننده القا می کند آب نما شیشه ای جایگزین مناسبی برای آب نما پرده ای بوده و هر کدام زیبایی خاص خود را دارد.

آب نما دیواری

آب نما دیواری یا دیوار خیس با استفاده از دیواری مصنوعی ساخته می شود که روی این دیوار حفره هایی با ظاهری طبیعی برای خروج آب تعبیه شده است در قسمت پایین این نوع آب نما محلی برای ریزش آب وجود دارد آب نما دیواری ممکن است به صورت آب نمای دیواری پرده ای ساخته است. در این صورت وقتی دیوار و حفره های خروجی آب را ایجاد کردیم آب خروجی را به صورت پرفشار به مقدار یکسان از حفره ها خارج کرده که با این روش پرده ای زیبا از آب برای بینندگان نمایان میشود.

آب نما سنگ طبیعی

همانطور که از نامش پیداست این آب نما از سنگ های طبیعی و دست نخورده موجود در طبیعت ساخته می شود. هدف از ساخت این مدل، القای طبیعت بکر و دست نخورده به صورت مصنوعی  در یک محوطه می باشد. ساخت حوضچه جمع آوری آب، ایزولاسیون، لوله کشی و تمهیدات شستشو و دفع آب دقیقا می بایست اجرا شود و تنها فرق آن استفاده از سنگ های شکسته کوهی در پوسته خارجی آن است.

نورپردازی آب نما حائز اهمیت است؟

به غیر از مصالح ساختمانی، یکی از مواردی که در طراحی آب نمای مدرن و در اجرای آب نمای مدرن نباید از نظر دور بماند، نورپردازی آب نما است. عدم توجه به نورپردازی خوب، باعث می شود که طراحی و اجرا هر چقدر هم که خوب باشد باز هم آب نما چندان به چشم نیاید.

مزایای داشتن آب نما در محوطه سازی

آب نما به علت وجود قطرات آب و ظرفیت گرمایی بالای آن باعث می شود، گرمایی محیط جذب شود و دما کاهش پیدا کرده و خنک شود. همچنین بخار آب تولید شده از آب نما باعث می شود تا مانند یک فیلتر ذرات گرد و غبار هوا به این بخارات جذب شده و هوا تصفیه شود و موجب برقراری یک رطوبت نسبی در اطراف آب نما شود.

معمولا آب نما صخره ای یا باقی وابسته به طرح و متریال به کار رفته در ساخت آن قیمتی مناسب و معقول دارند و شما می توانید با صرف یک هزینه معمولی تغییری بزرگ و چشم نواز در محوطه سازی باغ ویلا خود داشته باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *